Pôrod

Epidurálka – áno či nie?

Epidurálka – áno či nie?

Strach, strach, strach – to je to, čo nás pred pôrodom núti zamýšľať sa nad tým, ako to celé prežiť, ako to prežiť čo najľahšie.

Keď sa s tým zdôveríte svojmu lekárovi, pravdepodobne vám povie, že predsa existuje taká úžasná vec, ako je epidurál. Áno, máme možnosť použiť najnovšie výdobytky medicíny, ale…

Riziká spojené s jeho aplikáciou

Keď som rozmýšľala nad svojím prvým vlastným pôrodom, prišla mi predstava, že mi má ktosi čosi pichnúť medzi stavce priam desivá. Fuj, neznášam aj obyčajné injekcie, toto teda určite nie.

Viem si však predstaviť, čo sa deje v mysliach budúcich mamičiek, často takých, ktoré mali prvý pôrod naozaj zlý alebo ktoré sú vystrašené rozprávaniami „dobrých duší“. Sebavedomie ženám nepridá ani to, že im naznačíme, že pôrod nezvládnu.

Zvládnu… Je nás na svete 6 miliárd a všetci sme sa niekomu narodili.

Doporučujú, či nedoporučujú?

Jedna mamička mi rozprávala, ako pred pôrodom svojho prvého dieťatka debatila s lekárom, ktorý jej EDA neodporučil. Prijala to, porodila bez neho, 6 dní po termíne jej pôrod vyvolali. Porodila, ale s bolesťou, ktorú už nikdy nechcela.

O rok a pol neskôr sa toho istého lekára, počas svojho druhého tehotenstva opýtala to isté. Odhodlaná “epidurálku” si vydupať. Aké bolo jej prekvapenie, keď jej ju ten istý pôrodník vrelo odporučil! Prečo? Čo sa zmenilo? Je v tom nevedomosť, presvedčenie či peniaze?

Riziká epidurálu

Chcela by som dnes napísať aj o nevýhodách takejto analgézie, pretože mám pocit, akoby mamičky boli zavádzané a nik im o rizikách nehovoril. Nechcem nikoho od EDA odhovárať, chcem len, aby ste sa rozhodovali s objektívnymi informáciami.

Informácie, ktoré tu napíšem sú z knihy Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu od Henci Goer. Je to kniha, ktorá zahŕňa množstvo štúdií, výskumov a faktov, nielen o analgézii. Vrelo vám ju odporúčam…

Spomeňme výhody epidurálnej analgézie

  • V prípade, že sa pôrod „zasekne“, je možné, že dokáže akoby odblokovať a povzbudiť telo do ďalšej činnosti. Mnohokrát je žena ustráchaná a stuhnutá a bolesť jej nedovolí ísť ďalej. Čo však má za následok veľkú snahu maternice, ktorá akoby nasilu tlačí. A to samozrejme – ako snehová guľa – nabaľuje na seba ďalší stres a ďalšiu bolesť…
  • Taktiež môže epidurál pomôcť ženám, ktorá majú z pôrodu panický strach. Je to podobné ako v prvom prípade. Strach zastaví proces rodenia…
  • Pri dlhom a ťažkom pôrode sa po EDA môže žene uľaviť, nepociťuje bolesť intenzívne, dokonca si môže pospať.

Nevýhody EDA počas pôrodu

  • Spomaľuje priebeh pôrodu, čo má za následok častejšie používanie prostriedkov na povzbudenie činnosti maternice – najmä oxytocínu, ktorý ako je známe spôsobuje silné sťahy maternice a cit: „…môže spôsobiť tieseň plodu“
  • Preventívne dostane takmer každá mamka infúziu, čo druhotne môže spôsobiť, najmä ak je naraz podané väčšie množstvo roztoku za krátky čas – preťaženie organizmu tekutinou. A citujem: „Tento stav vedie k prieniku tekutín do pľúc matky i dieťaťa, k vzniku materskej anémie a k narušeniu chemických procesov v krvi – opäť ako u matky, tak i u dieťaťa.“ (str. 190)
  • Žena musí byť napojená po celý čas na monitor, čo bráni v akomkoľvek pohybe a (podľa výskumov) zvyšuje pravdepodobnosť sekcie
  • Obvykle je budúca mamička aj cievkovaná – to znamená, že namiesto normálneho „cikania“  sa do močovej trubice zavedie cievka a moč sa „vyberie“.
  • Spôsobuje väčšie percento epiziotómií, vákuových a kliešťových pôrodov, a dokonca i cisárskych rezov. Mamičky zväčša hovoria o slabom či žiadnom pocite na tlačenie. Nevedia v tej chvíli intuitívne pomôcť dieťatku vlastný telom. Celú prácu nechajú na neho…
  • Pokles krvného tlaku, ktorý ohrozuje i dieťatko
  • Alergický šok – osobne poznám mamičku, ktorej sa práve toto stalo. Opisovala to ako neustále zvracanie, vysokú horúčku spojenú so zimnicou a so stavmi, kedy strácala vedomie. No neviem ako vy, ale ja by som v takom stave rodiť nechcela. Ona však už musela – keďže mala samozrejme pichnutý oxytocín a tak, ako povedala: „pôrod pokračoval bezo mňa“.

K samotnému zákroku

Zavádzanie ihly a roztoku do určeného priestoru môže vyvolať, budem citovať: „Epinefrínový test môže vyvolať tieseň plodu. Používanie vzduchu k lokalizácii epidurálneho priestoru môže spôsobiť neurologické a iné komplikácie. Katéter môže poraniť krvné cievy a dráždiť nervové zakončenia.“  (str. 191)

A ešte zaujímavé: „Ak ihla alebo katéter naruší krvnú cievu, čo je v tehotenstve obzvlášť jednoduché, pretože cievy majú väčší objem, alebo ak ihla prenikne hlbšie než iba do epidurálneho priestoru, alebo ak sa posunie hlbšie katéter, môže dôjsť k vzniku kŕčov, ochrnutiu dýchania či k srdečnej zástave.” Výskumy uvádzajú, že  posledné dve komplikácie sa vyskytujú relatívne často – v 1 prípade z 3000.

Pre porovnanie: “Keby takúto frekvenciu vážnych a nežiaducich účinkov vykazoval nejaký liek, bol by stiahnutý z obehu alebo by bolo jeho použitie aspoň obmedzené zákonom.“ (str. 192)

Po pôrode

Ženy najčastejšie spomínajú na popôrodné problémy. Pôrod ako taký môžu pociťovať ako fajn, pretože sa zbavili bolesti a zamerajú sa pri spomínaní, len na komplikácie po tom.

• Úplne najčastejšie sa stretávame so zvýšenou teplotou, ktorá môže pretrvávať i niekoľko dní (jedna mamička mala dokonca teplotu takmer dva mesiace – bez iných príznakov)
• Bolesti hlavy – častokrát veľmi silné
• Pocit stŕpnutých nôh, prípadne nepohyblivosť dolnej časti tela
• Neschopnosť udržať moč (urinárna inkontinencia), ktorá je pravdepodobne spôsobená poranením alebo poškodením nervov, ktoré majú za následok dočasné svalové oslabenie
• Poruchy vnímania
• Vznik hematómov

Vplyv na dieťatko

Je len samozrejmé, že anestetikum sa dostane i k dieťatku. Kto tvrdí opak, ten podľa môjho názoru, klame. Idem na to celkom po lopate, laicky. Anestetikum sa z mozgovomiechového moku dostáva do krvného obehu mamky. A teda, celkom logicky, i do krvného obehu dieťatka. Ako sa to môže prejaviť? Spomalením srdečného tepu dieťatka.

A keď sa mrknete vyššie, osobne by som nechcela aby sa moje bábätko rodilo s pomocou klieští či vákuového extraktora…

Pôsobenie na psychiku

Požičiam si citát zo stránky českého pôrodného domu, www.pdcap.cz„S pôrodom je to podobné ako s výstupom na vysokú horu. Ak ste zdravé, môžete na vrchol vystúpiť samy. Na vrchole sa budete cítiť dosť unavené. Po chvíli si ale vydýchnete, rozhliadnete sa a zistíte, aký krásny je okolo výhľad. A blaží vás pocit, že ste sa k tomu vrcholu dostali vlastným úsilím! Prekonali ste samy seba a vydržali ste. I v živote niečo vydržíte! Pôrod Vás posilní i pre výchovu detí.
Na rovnakú horu môžete vyjsť lanovkou alebo vás tam môže dokonca dopraviť vrtuľník (epidurálna analgézia, cisársky rez na prianie). Výhľad na vrchole bude rovnaký. K výstupu ste si však zvolili ľahký spôsob. Uľahčili ste si prácu. Niekto iný ju za vás vykonal. Nemuseli ste nič prekonávať, predovšetkým nie samy seba. Z hory bol krásny rozhľad: pôrod pre Vás bol úžasným zážitkom, veď vôbec nebolel…, ale bola vaša cesta i posilou pre ďalší život? Bola tréningom? A všetky ťažké situácie v živote budete takto obchádzať? I výchovu detí?“

Zavedením kanyly s následnými záležitosťami je váš pôrod… vlastne, myslím, že to už nie je váš pôrod. Už je to čiste technická záležitosť. Za nitky ťahajú tí, ktorí sú pri vás. Oni rozhodnú, kedy máte tlačiť, kedy pridať či ubrať oxytocín atď.

Neodhováram vás od toho, ale ja osobne by som si ho nenechala ukradnúť.

Menu